JS Bau je odteraz

Otvárame nový nákupný showroom so vzorovým bytom. Všetko na jednom mieste od vizualizácií, nákupu, rekonštrukciu až po stavbu na kľúč.

5 vecí, na ktoré si dať pozor pri rekonštrukcii

Kúpa bývania v pôvodnom stave je väčšinou finančne výhodnejšia. V takom prípade však musíte byť stotožnení s rekonštrukciou bytu či domu. Ak chcete vedieť, na čo si dať pozor a akým chybám sa pri nej vyhnúť, čítajte ďalej. 

Zvážte pre a proti 

V prvom rade je dôležité tento krok dobre zvážiť. Ak ste sa rozhodli, že do toho skutočne idete, zhodnoťte si klady a zápory svojpomocnej rekonštrukcie. Vyžaduje si to veľa času, síl a pomoci od známych. Ak budete mať trochu šťastia, nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí stavbárskej robote rozumejú. Ak však nie ste rodený kutil, ktorý má času na rozdávanie, odporúčame vám obrátiť sa na špecializovanú firmu. 

Zadefinujte si predstavu

Pred samotnou prácou by ste mali mať určitú predstavu, podľa ktorej sa prestavba uskutoční. Zamerajte sa na dispozíciu jednotlivých miestností, samozrejme, s ohľadom na nosné steny, tiež materiály, farby, zamyslite sa, či chcete rekonštruovať celý byt, alebo len niektoré izby. Ak sa obrátite na odborníkov, tí vám radi pomôžu s realizáciou vášho vysnívaného bývania od návrhu až po zariadenie. 

Na čo si dať pozor? 

No a čo je tých 5 základných bodov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa tým najčastejším chybám? 

1. Rozpočet

Na úvod si stanovte rozpočet, ktorý ste ochotní do rekonštrukcie investovať. Usmerní to vaše predstavy a vyhnete sa zbytočnému prekvapeniu. Na základe vášho finančného stropu si viete určiť priority, rozsah prerábky, ako aj cenovú reláciu materiálov a zariadenia. Kalkuláciu si rozdeľte na dve časti: suma za materiál a suma za vykonanú prácu. Veď, povedzme si rovno, ani mnoho z našich kamarátov, ktorí sa fachu venujú, nie je ochotných prísť pomôcť úplne zadarmo.

2. Jednotlivci vs. firma

Rekonštrukcia domu alebo bytu firmou vás zvyčajne vyjde o čosi viac. To je pravda. Uvažujte ale rozumne. Ak sa rozhodnete pre jednoltivých majstrov, s každým z nich musíte nájsť prienik v kalendári, jedna práca nadväzuje na ďalšiu a jeden robotník je tak závislý od skončenia čiastkovej roboty toho predošlého. Koordinácia vás tak stojí nemálo úsilia. Položte si otázku, koľko stresu a času si ušetríte. Nie je to niekedy viac ako pár eur navyše?

Ak sa už rozhodnete pre firmu, dobre zvážte, komu dáte do rúk svoj nový domov. Nie vždy sa treba riadiť podľa čo najnižšej ceny. Dôležitá je kvalifikácia odborníkov, skúsenosti či referencie spokojných zákazníkov. Zamerajte sa na to, aby firma bola spoľahlivá, naozaj existujúca a overená. K dispozícii je množstvo fór, skupín na sociálnych sieťach alebo sa stačí spýtať známeho. Slovné odporúčanie je zvyčajne to najspoľahlivejšie.

3. Potrebné povolenia

Možno neviete o tom, že hoci ste majiteľom bytu či domu, každú zmenu musíte nahlásiť minimálne na miestny stavebný úrad. Menšie zmeny vyriešite jednoduchým ohlásením, pokiaľ ide o niečo väčšie, potrebujete stavebné povolenie. Zistite si dopredu, čo budete potrebovať. Pokiaľ sa rozhodnete pre služby stavebnej firmy, dokumenty by mali vyriešiť za vás. 

V rámci dobrých susedských vzťahov nezabudnite prerábku oznámiť aj susedom. Prašnosť a hluk bez upozornenia vašich nových susedov nepotešia. 

4. Harmonogram práce

Kým sa nad tým poriadne nezamyslíte, možno vám ani nenapadne, koľko čiastkových prác sa za rekonštrukciou skrýva. Spíšte si, čo všetko chcete robiť a zoraďte si svoje priority. S prihliadnutím na prvý bod si vyškrtnite to, čo nie je nutné. Súčasťou rekonštrukcie zvyčajne sú: 

  • Návrh riešenia (architekt)
  • Búracie práce
  • Elektroinštalácia
  • Nábytok na mieru
  • Úprava stien, stierky, maľovanie 
  • Výmena a úprava podláh a obkladačiek
  • Ochrana, prekrytie, vypratanie nábytku a spotrebičov
  • Výmena dverí a zárubní
  • Výmena okien
  • Čistiace práce

5. Praktické riešenia

Myslite prakticky. Nie vždy je vaša predstava tým najideálnejším riešením. Chceli by ste dizajnový drahý nábytok a máte malé deti? Prehodnoťte to. Môžete si ho zadovážiť, keď vyrastú. Deti nerozlišujú medzi tým, či pokreslia lacný stôl alebo stôl na mieru. Alebo by ste chceli tak veľmi oddeliť záchod od kúpeľne, že budete do dverí toalety vstupovať bokom? Ani to nie je logické riešenie. Robte kompromisy v prospech praktickosti. Trendy sa menia, no ak „siahnete“ po praktickom riešení, bude praktické dlhé roky.

Share on facebook
Zdieľať