JS Bau je odteraz

Otvárame nový nákupný showroom so vzorovým bytom. Všetko na jednom mieste od vizualizácií, nákupu, rekonštrukciu až po stavbu na kľúč.

Starostlivosť o plastové okná pred zimou. Ako na to?

Pomaly začína vykurovacia sezóna a s ňou ruka v ruke prichádzajú vyššie výdavky. Ušetriť sa dá aj vďaka správnemu nastaveniu vašich plastových okien. Ako na to a čo je to ten zimný režim? Odpovede nájdete v článku.

Letný vs. zimný režim

Možno ste ani netušili, že plastové okná majú možnosť zmeny sezónneho režimu. Základom nastavenia je kovanie okna. Ak zmeníte nastavenie okna, ovplyvníte tzv. prítlak krídla na rám okna. Ten bude v zimných mesiacoch vyšší a zlepší tak izoláciu. Laicky si to môžete predstaviť tak, že v zime je okno zavreté tesnejšie ako v lete.

Čo je vlastne to kovanie?

Okenné kovanie nájdete po celom obvode okna. Tvorí ho množstvo prvkov s určitou funkčnosťou. Vďaka kovaniu môžete okno otvoriť, sklopiť, nastaviť do určitej polohy, napr. na mikrovetranie a pod.

Starostlivosť o kovanie je ďalšou témou, ktorú mnohí podceňujú. Je potrebné ho premazať aspoň 2-krát ročne.

Poďme na to

Už viete, kde kovanie hľadať. Teraz je potrebné zistiť, ktorý prvok prestavovať. Po otvorení okna ho zvyčajne nájdete v blízkosti kľučky.

Na trhu je viacero systémov, preto neexistuje úplne univerzálny návod. Výrobcovia či dodávatelia však používajú túto pomôcku (obrázok nižšie). Podľa nej si viete nastaviť okná do zimného režimu pomerne jednoducho. Niekedy budete potrebovať skrutkovač či imbusový kľúč, pri niektorých typoch vám bude stačiť len ruka.

Zdroj obrázka: tvnoviny.sk

Zvyčajne je každé okno od výroby nastavené do letného režimu. Myslite teda na to, že aj nové okná treba pred zimou prestaviť.

Benefity sezónnych režimov

Je všeobecne známe, že zmenou teplotných podmienok sa mení aj správanie materiálov. Preto, ak chcete využívať všetky benefity plastových okien, nepodceňujte zmenu sezónneho režimu. Ako v zime, tak ani v lete.

Izolačné vlastnosti ovládate práve zmenou prítlaku okna. Keď okno „prilieha“ lepšie, ušetríte výdavky na kúrenie a dnu nevpustíte studený vzduch. Okno lepšie izoluje.

Keď sa vonku oteplí a teploty budú stabilne vyššie, okno opäť prestavte do letného režimu. Docielite, že vzduch v miestnosti bude lepšie cirkulovať a horúce noci zvládnete o niečo ľahšie.

O okná sa pravidelne starajte

Zmena režimu je len jeden z bodov, ktorý treba dodržiavať pri starostlivosti o plastové okná. Umývanie skiel a rámov je tou najzákladnejšou rutinou. Najmä počas peľovej sezóny. Aj tento proces vie predĺžiť životnosť okien.

Ďalšími dôležitými bodmi, na ktoré netreba zabúdať sú premazanie kovania, starostlivosť o tesnenie alebo jeho výmena či doťahovanie kľučiek.

Ak zvažujete výmenu niektorého z komponentov, poraďte sa s odborníkmi. V takých prípadoch je častejšie výhodnejšia kompletná výmena okien.

Share on facebook
Zdieľať