Nový náter vnesie do vášho interiéru sviežosť a častokrát vytúženú zmenu. Je dobrý nápad maľovať svojpomocne alebo sa oplatí investovať do profesionálnych maliarov? V článku si rozoberieme pre a proti.
Príprava je základ
Svojpomocne
Predtým, ako začnete, si musíte zohnať všetko potrebné vybavenie. Krycie fólie, pásky, štetce a valčeky viacerých veľkostí, rebrík, farbu, vedro na farbu (do ktorého sa zmestí aj valček), vaničku na nasávanie farby, penetračný náter, prípadne tmel… Zoznam sa môže ešte rozšíriť v závislosti od toho, v akom stave je pôvodný náter. Možno budete potrebovať špachtle, či ostatné potrebné veci na stierkovanie – novú omietku.
Výzvou môže pre vás byť tiež zhodnotenie stavu stien. Ako laik neviete úplne stopercentne posúdiť, či potrebujete zoškrabať starý náter, natiahnuť novú stierku alebo úplne stačí penetrácia a nová maľovka.
Profesionálni maliari
V prípravnej fáze k vám firma zvyčajne najprv príde na obhliadku, pošle cenovú ponuku a ak súhlasíte, po dohodnutí termínu pošle partiu maliarov. Všetky potrebné nástroje si zabezpečia oni a celá príprava pred maľovaním tiež padá na ich plecia. Interiér zabezpečia tak, aby sa pri maľovaní nič nepoškodilo.
Ide sa na vec
Svojpomocne
Hoci to nevyzerá náročne, keď vezmete do ruky štetec či valček, častokrát sebavedomie upadne. Nie ste si zrazu istí, kde a ako začať. Na internete je veľa článkov, ktoré vás týmto procesom prevedú. Stačí si nejaký nájsť a krok po kroku sa držať návodu. Najťažší je prvý ťah, potom to už ide ľahko. Aj napriek tomu sa môže stať, že farba nezaschne práve tak, ako ste si predstavovali. Obzvlášť pri farebných odtieňoch, no ani biela nie je výnimkou.
Nezabudnite, že pred nanesením maľovky musia byť vyplnené všetky škáry a nanesená penetračná vrstva. Pozor! Farbou maľujte, až keď podkladová vrstva zachne.
Profesionálni maliari
Na základe vašich predstáv namiešajú farbu a miestnosť či celý byt/dom vymaľujú. Od vás budú potrebovať len ukážku, o ktoré izby ide a súhlas, že môžu začať. Všetko ostatné zvládnu prakticky bez vašej asistencie.
Vymaľované. Čo teraz?
Svojpomocne
Vymaľovaním celý proces zďaleka nekončí. Teraz vás čaká upratovacia fáza. Ideálne je, ak všetky kvapky utriete hneď v momente, keď kvapli na podlahu. Nie vždy sa to však stíha, a tak je to na konci väčší boj. V závislosti od typu podlahy a používanej farby je proces jednoduchší alebo obtiažny. Niekedy stačí obyčajná voda so saponátom, inokedy špachtľa, občas riedidlo. Pozor ale na materiály. Nie vždy sú rady aplikovateľné na všetky povrchy. Celú podlahu potom ešte treba umyť od prachu.
Ak ste museli starý náter zoškrabať, upratovania bude viac. A treba to urobiť ešte pred maľovaním či nanesením novej stierky. Prachové čiastočky na stene vám môžu narobiť veľkú paseku. Stenu po brúsení či škrabaní pozametajte, následne pozametajte celú miestnosť, postup zopakujte a až tak naneste penetráciu a samotný náter. Treba sa presvedčiť, že na stene nie sú žiadne hrbolčeky či prach. Na novej maľovke by ich mohlo byť vidieť.
Profesionálni maliari
Väčšina profesionálov po sebe všetok neporiadok uprace. Výhodou je „grif“ maliarov, ktorí dokážu maľovať prakticky bez neporiadku a pomerne rýchlo. Pokiaľ ide tento o spoľahlivú firmu. Takáto služba padne vhod nejednému domácemu kutilovi. Urobiť je jedna vec, no upratať po sebe je už náročnejšie. Však, chlapi?
Svojpomocné maľovanie teda dobre zvážte. Najmä pri prvom maľovaní musíte rátať s vyššou investíciou kvôli nákupu materiálu a pomôcok. Každé ďalšie už bude jednoduchšie.
Ak je maľovanie súčasť prerábky bytu či domu, nechajte to na profesionálov. Tí to urobia v rámci ceny za rekonštrukciu a vy sa nemusíte o nič starať.
Inšpirujte sa našimi realizáciami.